AKTUALNOŚCI

 
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

(23.12.2016 r.)

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chcemy życzyć Państwu, aby wszystkie chwile spędzone w rodzinnym gronie były radosne i spokojne, a każdy dzień Nowego Roku był pełen szczęścia i nadziei.

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO - UROCZYSTOŚĆ W STAREJ KOPALNI

(25.11.2016 r.)

Od 1990 roku 21 listopada to święto wszystkich pracowników socjalnych, ale również wszystkich osób związanych z pomocą społeczną. Tegoroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego odbyły się w Starej Kopalni. Nie były to typowe obchody, ponieważ w tym roku Wałbrzych został wybrany a gospodarza obchodów wojewódzkich.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej - DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO - UROCZYSTOŚĆ W STAREJ KOPALNI


ŻYCZENIA NA DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2016

(21.11.2016 r.)

Na Dzień Pracownika Socjalnego!
Humor z życzeniami:
mniej problemów więcej radości w pracy i w domu.

Życzy dyrekcja
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Wałbrzychu„Dziś szczególna, wielka gala
Zapełniona cała sala.
W rzędach siedzą „oficjele”
Od kultury ludzi wiele,
Są od sportu też działacze,
I socjalni pomagacze.

Świętujemy razem z nimi
Dzień szczególny, dzień nad dniami,
Pracownika Socjalnego –
Człeka bardzo cenionego:

Pomóc musi wręcz każdemu,
Czy choremu, czy zdrowemu.
Dziecku kiedy w kącie kwili
I staruszce bo czas pili.
Dziadek chciałby zapomogę
Pijak, bo wykręcił nogę,
Bezrobotny, też coś chce
- pójść do pracy – do tej nie!

Jak tu pomóc, ja zaradzić,
Żeby kogoś nie urazić?

Takt, wrażliwość, wykształcenie
Są w najwyższej tutaj cenie.
Swą kulturą i obyciem
Trzeba przykład dać na życie.

Aby w MOPS-ie wszystko grało,
Krząta osób się nie mało.
Każdy z nich swą pracę ceni
I na inną ? nie zamieni.”

K.K.


DOLNOŚLĄSKI DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2016

(18.11.2016 r.)

DOLNOŚLĄSKI DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2016 - plakat

PROGRAM
Godzina Szczegółowy program
10:30-11:00 Rejestracja uczestników
11:00-12:00 Zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu - największego w Europie kompleksu jedenastu zrewitalizowanych budynków byłej kopalni węgla funkcjonującej od XVII wieku do roku 1996, laureata konkursu 2015 "Zabytek Zadbany".
12:00-12:30 Poczęstunek kawowy
12:30-14:00
 • Uroczyste powitanie uczestników.
 • Wystąpienie Pana dr Romana Szełemeja Prezydenta Miasta Wałbrzycha.
 • Wystąpienie Pani Grażyny Urbańskiej dyrektora MOPS - Społeczne aspekty rewitalizacji.
 • Wręczenia podziękowań i nagród dla pracowników pomocy społecznej i podmiotów współdziałających.
 • Nagroda niespodzianka dla jednego z uczestników uroczystości.
 • Program artystyczny.
14:00 Poczęstunek

DOLNOŚLĄSKI DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2016 - duża wersja (pdf) Plik pdf

Formularz zgłoszeniowy - wersja doc (doc) Plik doc


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „KLATKA SCHODOWA NAJ...”

(05.10.2016 r.)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu informuje wszystkich mieszkańców budynków przy ul. Piaskowej 1A, ul. Piaskowej 3, ul. Ludowej 1, że uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród konkursu pt.: „Klatka schodowa naj...” na najbardziej zadbaną klatkę schodową, odbędzie się dnia 14 października 2016 r. o godz. 1100 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu przy ul. Beethovena 1-2.


AKCJA NAPRAWCZO-REMONTOWA NA TERENIE CIR

(29.09.2016 r.)

W sobotę, 24 września 2016 roku, w godzinach, od 9:00 do 15:00, na terenie Centrum Integracji Rodziny, przy ul. Grota Roweckiego 3, w ramach wolontariatu pracowniczego, odbyła się akcja naprawczo remontowa zorganizowana przez pracowników firmy TOYOTA TSUSHO EUROPE S.A. Poland Branch. Do akcji dołączyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej - AKCJA NAPRAWCZO-REMONTOWA NA TERENIE CIR


ŚWIĘTO ULICY SŁOWACKIEGO

(15.09.2016 r.)

ŚWIĘTO ULICY SŁOWACKIEGO - ulotka

ŚWIĘTO ULICY SŁOWACKIEGO - wersja doc (doc) Plik doc


MAŁY KROK WIELKĄ SZANSĄ NA WYJŚCIE Z ZADŁUŻENIA

(13.09.2016 r.)

Co zrobić, kiedy okaże się, że mamy trudności z zapłaceniem rachunków i zalegamy już z opłatami za różne zobowiązania finansowe? Podpowiedź, jakie wykonać kroki i jak unikać takich sytuacji już 16 września (w piątek) otrzymają podopieczni MOPS w Wałbrzychu, którzy mają kłopoty finansowe. Tego dnia w siedzibie ośrodka przy ul. Grota Roweckiego 3 w godzinach 930 - 1330 odbędą się specjalne warsztaty o gospodarowaniu budżetem domowym i sposobach wyjścia z zadłużenia. Projekt jest inicjatywą Grupy KRUK.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej - MAŁY KROK WIELKĄ SZANSĄ NA WYJŚCIE Z ZADŁUŻENIA


„Akcja aktywizacja”

(17.08.2016 r.)

„Akcja aktywizacja” - ulotka

„Akcja aktywizacja” - duża wersja (pdf) Plik pdf

„Akcja aktywizacja” - wersja doc (doc) Plik doc


„Tajemniczy świat bajek”

(16.08.2016 r.)

W dniu 20.07.2016 r. odbyły się kolejne działania z cyklu „Wakacje z MOPS” organizowane dla mieszkańców dzielnicy Podgórza. Zajęcia przeprowadzono w siedzibie biblioteki "Pod Atlantami".

Celem działania była propagowanie czytania książek. Spotkanie rozpoczęto krótkim filmem,na którym Maciej Stuhr czyta przedszkolakom "Książkę bez obrazków". Dzieci poznały słowa, które mogą nas zmusić do wydawania różnych dźwięków. Po obejrzeniu filmu zorganizowano konkursy i zagadki związane z tematyką wakacji. Dzieci przygotowały rysunki, za które zostały nagrodzone. Działanie zakończyło się wspólnym wyjściem na lody.

Zdjęcia ...Zdjęcia - „Tajemniczy świat bajek”


„Potyczki sportowe”

(16.08.2016 r.)

W dniu 27.07.2016 r. w dzielnicy Podgórze na terenie placu zabaw przy ul. Niepodległości 141 (okolice przedszkola "Pod Grzybkiem") odbyły się kolejne działania z cyklu „Wakacje z MOPS” organizowane dla mieszkańców dzielnicy Podgórze.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej - „Potyczki sportowe”


„Ogródek jordanowski”

(16.08.2016 r.)

30 lipca br. w ramach wspólnych działań Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracowników MOPS oraz mieszkańców dzielnicy Piaskowa Góra zorganizowano kolejne działania na rzecz poprawy estetyki otoczenia oraz integracji mieszkańców dzielnicy Piaskowa Góra. W ramach działań wykonano prace porządkowe na terenie ogródka jordanowskiego oraz odmalowano altanę. W trakcie trwania działań nie zapomniano także o dzieciach. Zapewniono im wiele atrakcji m.in. konkursy i zabawy sportowe. Działania zakończyły się wspólnym grillowaniem. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia ...Zdjęcia - „Ogródek jordanowski”


Poprawa estetyki otoczenia

(16.08.2016 r.)

Pracownicy Zespołów Pracy Socjalnej nr 4 i 1, Działów Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej oraz Wspierania Rodziny a także okoliczni mieszkańcy zorganizowali prace porządkowe zmierzające do poprawy estetyki obiektu Centrum Integracji Rodziny przed organizowaniem w nim działań wakacyjnych, w tym półkolonii dla dzieci.

Zdjęcia ...Zdjęcia - Poprawa estetyki otoczenia


„Wakacje z MOPS” - „Z jogą na Ty”

(20.07.2016 r.)

W dniu 13.07.2016 r. w dzielnicy Podgórze na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Poznańskiej w Wałbrzychu odbyły się kolejne działania z cyklu „Wakacje z MOPS”. Zajecia z jogi poprowadziła wykwalifikowana instruktorka jogi. Celem działania była promocja zdrowego stylu życia. Dla dzieci zorganizowano konkursy i zagadki związane ze zdrowym odżywianiem. Działanie zakończyło się wspólnym przygotowaniem sałatki owocowej.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej odnośnie Wakacje z MOPS - Z jogą na Ty


„Wakacje z MOPS” - „Zaczarowany ogród”

(19.07.2016 r.)

W dniu 06.07.2016 r. w dzielnicy Podgórze na terenie placu zabaw przy ul. Słowiańskiej w Wałbrzychu odbyły się pierwsze działania z cyklu „Wakacje z MOPS”. Celem była aranżacja placu zabaw poprzez własnoręcznie wykonane ozdoby z surowców wtórnych. Plac wyglądał niczym zaczarowany - szkoda, że tylko przez jeden dzień. Do wspólnej zabawy włączyli się rodzice. Mamy upiekły przepyszne kolorowe ciasta. Były też arbuzowe pizze. Przeprowadzono konkurs na najsmaczniejsze ciasto i oryginalną ozdobę. Zwycięzców nagrodzono.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej odnośnie Wakacje z MOPS - Zaczarowany ogród


WAKACJE Z MOPSEM

(01.07.2016 r.)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu organizuje w okresie wakacyjnym działania środowiskowe adresowe do mieszkańców Wałbrzycha i z ich udziałem. Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do poprawy estetyki posesji, ulic, dzielnic, podejmowanie współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami na rzecz dzielnicy, a także do wspólnego odpoczywania poprzez zajęcia turystyczne i sportowe. Zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha do zapoznania się z kalendarzem działań i aktywnego w nich uczestniczenia.

Terminarz Wakacji z MOPSEM (doc) Plik doc


KONKURS „KLATKA SCHODOWA NAJ...”

(29.06.2016 r.)

KONKURS „KLATKA SCHODOWA NAJ...” - ulotka

KONKURS „KLATKA SCHODOWA NAJ...” - wersja tekstowa (doc) Plik doc

REGULAMIN KONKURSU „KLATKA SCHODOWA NAJ...” (doc) Plik doc


DZIAŁ ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH NIECZYNNY W DNIACH 23-24 CZERWCA

(21.06.2016 r.)

Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu od 27 czerwca 2016 roku powraca do siedziby przy ul. Limanowskiego 9 w Wałbrzychu. W związku z przeprowadzką do w/w siedziby w dniach 23 i 24 czerwca 2016 roku Dział Świadczeń Rodzinnych będzie nieczynny. Od 4 lipca 2016 roku Dział Świadczeń Rodzinnych pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 730 do 1530.


REWITALIZACJA PROGRAMÓW AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

(17.06.2016 r.)

2 czerwca 2016 roku odbyła się wizyta studyjna o tematyce: Rewitalizacja Programów Aktywności Lokalnej /PAL/ oraz praca ze społecznością lokalną metodą OSL - Organizowanie Społeczności Lokalnej. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli z okolic Mazowsza i Podlasia w osobach Prezesa Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”, kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej oraz burmistrzów i wójtów. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Lokalnej, przy ul. Mickiewicza 26. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Miasta Wałbrzycha Pan dr Roman Szełemej, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu Pani Grażyna Urbańska, z-ca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu Pani Magdalena Stefańska, wolontariusz Pan Jan Walkowiak, seniorki z Klubu Seniora „Wisienki” Pani Danuta Grodzka i Pani Danuta Sakowska, partnerzy projektu „Centrum Aktywności Lokalnej” z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych - Pani Sylwia Matuszko i Pan Zenon Matuszko oraz pracownicy Centrum Aktywności Lokalnej i Placówki Wsparcia Dziennego. Przedstawiciele Gmin zapoznali się z dobrymi praktykami, z dorobkiem Centrum Aktywności Lokalnej, począwszy od projektu z 2011 roku do chwili obecnej, zasady funkcjonowania, podstawy prawne i schemat organizacyjny oraz poznali trzyletnią pracę Placówki Wsparcia Dziennego. Mieli okazję porozmawiać o działaniach na rzecz społeczności lokalnej, wymienić się doświadczeniem i spostrzeżeniami, poznać historię wolontariusza i seniorek, którzy są żywym dowodem dobrej zmiany i dobrego wpływu instytucji na życie społeczne, prywatne i zawodowe oraz zobaczyć oba budynki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Centrum Aktywności Lokalnej, Centrum Integracji Rodziny przy ul. Grota Roweckiego 3, Dzienny Dom Pomocy, Żłobek, Przedszkole i Bibliotekę przy ul. Kasztelańskiej 7.


TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB CIERPIĄCYCH Z POWODU UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH ORAZ ICH BLISKICH

(08.06.2016 r.)

801 889 880

ZADZWOŃ PO POMOC

Czym są uzależnienia behawioralne? Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np.

 • uzależnienie od hazardu,
 • uzależnienie od Internetu,
 • objadania się,
 • seksoholizm,
 • pracoholizm,
 • zakupoholizm.

Jak duży jest to problem społeczny? Zarówno nasze dotychczasowe doświadczenia w kontakcie z osobami dzwoniącymi po pomoc, a także raport opublikowany w 2012 r. przez CBOS dostarcza danych, które nie pozostawiają cenienia wątpliwości, iż jest to narastający problem społeczny w naszym kraju, wymagający szczególnej uwagi z racji, iż dotyczy w dużej mierze ludzi młodych:

Kto korzysta z pomocy telefonu zaufania?

Najliczniejszą grupę klientów telefonu (60%) stanowią osoby dotknięte uzależnieniem, najczęściej są to mężczyźni - hazardziści - po kolejnej nieudanej próbie zerwania z nałogiem. Drugą grupę (40%) stanowią bliscy (głównie kobiety - żony, matki, siostry) osób zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych. Dzielą się swoja frustracją i bezradnością, a także poszukują wskazówek, jak motywować bliskich do podjęcia leczenia.

Dla większości tych osób kontakt z telefonem zaufania jest pierwszym kontaktem ze specjalistą i pierwszą rozmową na temat trudności. Konsultanci pomagają określić klientom, na ile poważny jest problem oraz wspierają w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. Osoby uzależnione motywują do zgłoszenia się na terapię, członkom ich rodzin pomagają wybrać skuteczne metody działania. W razie potrzeby przekazują także informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.


V FESTIWAL PODWÓREK

(08.06.2016 r.)

V Festiwal podwórek - ulotka

V Festiwal podwórek - wersja tekstowa (doc) Plik doc


PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE

(07.06.2016 r.)

24 maja 2016 r w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej Działu Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, odbyło się pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli instytucji zajmujących się realizowaniem zadań związanych przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, narkomanii i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. W spotkaniu wzięli udział Dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, kierownicy Działu Wspierania Rodziny, Zespołu Pracy Socjalnej nr 2 i Działu Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, terapeuci, kuratorzy, Przedstawicielka „Kongresu Kobiet”, Policja i Straż Miejska. Podjęliśmy wspólne ustalenia i kierunki współpracy, wymiany informacji oraz doświadczeń w celu zintensyfikowania działań na poziomie instytucjonalnym na rzecz mieszkańców Wałbrzycha - głównie uczniów i ich rodziców. Kolejne spotkanie odbędzie się w siedzibie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - plakat

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - wersja tekstowa (doc) Plik doc


DZIEŃ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO

(03.06.2016 r.)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu w dniu 31.05.2016 r. po raz kolejny zorganizował festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Festyn odbył się w Centrum Integracji Rodziny przy ul. Grota Roweckiego 3 i był okazją do spotkania oraz integracji rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Prowadzenie festynu zostało powierzone dzieciom. W organizacji konkursów pomagali im pracownicy Działu Pieczy Zastępczej, którzy byli przebrani za postacie z bajek. Stroje zostały wypożyczone z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Czytaj więcej ...Dzień Rodzicielstwa Zastępczego


WTZ - DNI OTWARTE

(03.06.2016 r.)

WTZ dni otwarte - ulotka

WTZ dni otwarte - wersja tekstowa (doc) Plik doc


DZIEŃ OTWARTY W ZUS

(13.05.2016 r.)

DZIEŃ OTWARTY ZUS - ulotka

DZIEŃ OTWARTY ZUS - wersja tekstowa (doc) Plik doc


BEZPŁATNE PORADY PRAWNE I PSYCHOLOGICZNE

(12.05.2016 r.)

W 2016 roku Fundacja Fuga Mundi zaprasza do korzystania z bezpłatnych porad realizowanych w ramach projektu „Świadczenie porad prawno-społecznych i informacji drogą internetową oraz świadczenie porad psychologicznych w formie Telefonu Zaufania”, który jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 24 konkursu.

Z poradnictwa mogą korzystać osoby niepełnosprawne bez względu na stopień czy rodzaj niepełnosprawności oraz ich otoczenie (np. rodzice, inni członkowie rodzin, opiekunowie).

Celem projektu jest poprawa kondycji psychicznej i świadomości prawnej oraz wsparcie jego adresatów w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i prawnych.

Poradnictwo prawne - świadczone jest w formie on-line za pomocą poczty mailowej oraz komunikatorów internetowych.

Adres internetowy pod którym świadczona jest pomoc prawna to: www.poradnictwoprawne.ffm.pl. Wejście na stronę jest możliwe także ze strony głównej fundacji: www.ffm.pl.

Poradnictwo psychologiczne - świadczone w formie Telefonu Zaufania, w dni robocze, przez godzinę dziennie (900 - 1000) pod numerem telefonu 883 615 863.

Zapraszamy do korzystania z usług.


WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ

(10.05.2016 r.)

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ - ulotka

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ - wersja tekstowa (doc) Plik doc


KOMUNIKAT DOT. DYŻURÓW W BIBLIOTEKACH W RAMACH PROGRAMU 500+

(07.04.2016 r.)

W dniach od 11 do 30 kwietnia 2016 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (program rodzina 500+) będą przyjmowane w wyznaczonych bibliotekach wyłącznie we wtorki i czwartki od godziny 1000 do 1700.


PRZERWA W DZIAŁANIU DZIAŁU ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH

(24.03.2016 r.)

Od dnia 29 marca 2016 r. Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu będzie przeniesiony do budynku przy ul. Limanowskiego 11

W związku z przeprowadzką w dniach 24 i 25 marca br. Dział Świadczeń Rodzinnych będzie nieczynny W tych dniach wszelkie dokumenty można złożyć wyłącznie w Biurze Obsługi Klienta DŚR pok. nr 4 ul. Limanowskiego 9


ŻYCZENIA WIELKANOCNE

(23.03.2016 r.)

Życzenia Wielkanocne

SKŁADANIE WNIOSKÓW „RODZINA 500 PLUS” PRZY POMOCY BANKOWOSCI INTERNETOWEJ

(22.03.2016 r.)

logo program 500 plus

UWAGA !!!

PKO Banku Polskiego od 1 kwietnia 2016 r. umożliwia składanie wniosku o świadczenia w Programie Rodzina 500 wykorzystując serwisy bankowości elektronicznej iPKO/Inteligo.

Ponadto od 24 marca 2016 r. uprawniony do świadczenia, który jeszcze nie posiada konta w PKO Banku Polskim, może założyć PKO Konto za Zero Rodzina 500 na preferencyjnych warunkach - korzystanie z konta jest bezpłatne. Wystarczy wskazać to konto do przekazywania świadczenia z programu Rodzina 500 .

Wałbrzych
Oddział 1, Rynek 23
od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1800.


DODATEK WYCHOWAWCZY DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH I RODZINNYCH DOMÓW DZIECKA

(14.03.2016 r.)

logo program 500 plus

W ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzono nową formę pomocy dla rodzin zastępczych, tj. dodatek wychowawczy. Od kwoty dodatku nie jest odprowadzany podatek. Dodatek wychowawczy w kwocie 500 zł miesięcznie przysługuje rodzinie zastępczej na każde przebywające w niej dziecko, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, bez względu na kryterium dochodowe. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej. Dodatek wychowawczy przysługuje zarówno rodzinom zastępczym otrzymującym świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jak również rodzinom zastępczym otrzymującym świadczenie na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia, dodatek wychowawczy nie przysługuje.

Przyznanie dodatku wychowawczego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wniosek należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Dodatek wychowawczy przysługuje od dnia 1 kwietnia 2016 roku i jest przyznawany na okres 12 miesięcy. W przypadku złożenia wniosku o dodatek wychowawczy w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tj. od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r., prawo do dodatku wychowawczego ustala się, począwszy od dnia wejścia w życie ww. ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r. Natomiast w przypadku złożenia wniosku po dniu 1 lipca 2016 r., dodatek będzie przysługiwał tylko od lipca 2016 r. i rodzina zastępcza nie otrzyma wyrównania dodatku wychowawczego za okres od 1 kwietnia 2016 r.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przyznawania dodatku wychowawczego, rodziny zastępcze proszone są o kontakt z pracownikami Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Wałbrzychu lub osobiście w siedzibie Ośrodka od poniedziałku do piątku w godzinach 830 - 1530.

Wniosek o przyznanie dodatku wychowawczego.


PROGRAM „RODZINA 500 PLUS”             

(11.03.2016 r.)

logo program 500 plus

WAŻNE !!!

Program „Rodzina 500 plus”, czyli świadczenia wychowawcze

Kiedy?

 • Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r., a świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016r. Nie trzeba się spieszyć !
 • Na ustalenie i wypłatę świadczeń Ośrodki mają wyjątkowo 3 miesiące, a nie miesiąc od dnia złożenia wniosku.
 • Dopiero na wnioski złożone po 1 lipca 2016 r., świadczenia będą przyznane i wypłacane od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
 • Świadczenia przyznawane będą na okresy roczne od 1 października do 30 września.
 • Tylko pierwszy okres ustalenia świadczenia rozpoczyna się wyjątkowo: 1 kwietnia 2016 r. i kończy 30 września 2017 r.

Gdzie?

Realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Dział Świadczeń Rodzinnych. Druki wniosków można już pobrać, a od 1 kwietnia 2016 r. można będzie złożyć w:

Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPS ul. Limanowskiego
9-11
800 - 1700
Biurze Obsługi Klienta MOPS ul. Beethovena 1-2 800 - 1530

Szczegółowe informacje można uzyskać:

 • pod specjalnymi numerami 71 340 60 11, 71 340 61 17,
 • na Infolinii MRPiPS 22 529 06 68,
 • Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPS tel. 74 66 55 - końcówki 334, 336, 345, 362, 364, 366, 368, 369, 370.

Czytaj więcej ...Czytaj więcej odnośnie programu Rodzina 500 plus


WNIOSEK NA PROGRAM RODZINA 500+ PRZEZ INTERNET

(14.03.2016 r.)

logo program 500 plus

Złóż wniosek na Program Rodzina 500+ przez internet!

Za pośrednictwem portalu emp@tia będzie można od 1 kwietnia 2016 r. przesyłać wnioski na świadczenie wychowawcze Rodzina 500+. Już dziś, bez wychodzenia z domu można założyć konto i złożyć wniosek o bezpłatny Profil Zaufany.

Jak wyrobić Profil Zaufany?

 1. Wejść na stronę http://epuap.gov.pl/wps/portal
 2. Zarejestrować się i złożyć wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego.
 3. Udać się w celu potwierdzenia tożsamość z dowodem osobistym lub paszportem do:
  • ZUS-u ul. Kasztanowa 1
  • Urzędu Skarbowego ul. Uczniowska 21
  • Idea Banku ul. Słowackiego 7 (PDT)

Wniosek można złożyć pod adresem:
https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup
Instrukcja zakładania konta na portalu emp@tia oraz przesyłania wniosków:
https://empatia.mpips.gov.pl/documents/10180/28724/Instrukcja+eWnioski/d5128194-3500-4cea-a9d3-8e41d994ead6

Po założeniu konta i uzyskaniu potwierdzenia posiadania profilu zaufanego już teraz można składać przez internet wnioski większość świadczeń, w tym o:

 • zasiłki z pomocy społecznej, zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
 • jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka,
 • zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne,
 • świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
 • stypendia i zasiłki szkolne, zryczałtowany dodatek energetyczny


KOLEJNA EDYCJA PROGRAMU „AKTYWNY SAMORZĄD”

(10.03.2016 r.)

UWAGA STUDENCI !!!

RUSZA KOLEJNA EDYCJA
PROGRAMU „AKTYWNY SAMORZĄD”
edycja 2016 r.

Terminy przyjmowania wniosków:

 • Od dnia 14 marca 2016 r. do 15 kwietnia 2016 r. - dla wniosków dotyczące roku akademickiego 2015/2016 (semestr letni).
 • Od dnia 1 czerwca 2016 r. do 10 października 2016 r. - dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017 (semestr zimowy).

Dofinansowanie może uzyskać osoba niepełnosprawna, która:

 • posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
 • pobiera naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium lub ma przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

W programie nie mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne, które:

 • posiadają wymagalne zobowiązania wobec PFRON lub wobec Realizatora programu,
 • aktualnie mają przerwę w nauce (np. urlop dziekański, urlop zdrowotny).

Czytaj więcej ...Czytaj więcej odnośnie programu aktywny samorząd


ARCHIWUM:


[ 2008 r. ] [ 2009 r. ] [ 2010 r. ] [ 2011 r. ] [ 2012 r. ] [ 2013 r. ] [ 2014 r. ] [ 2015 r. ]

Program 500 plus Centrum Aktywności Lokalnej
 
Centrum Aktywności Lokalnej - Program
 
Wolontariat
 
Certyfikaty

 

   |   strona główna  |  do góry