Przemoc fizyczna – obalamy mity część 2
Mit: Klaps jest skuteczną metodą wychowawczą.
W wielu domach i rodzinach panuje przekonanie, że jeśli dziecko nie otrzyma klapsa, nie będzie posłuszne rodzicom, nie będzie ich szanować. Klaps nie tylko uczy posłuszeństwa ale i dyscypliny.
Fakt: Mimo, iż żyjemy w XXI wieku i wiemy, że bicie jest przemocą, wiele osób wciąż uważa, że autorytet rodzicielski powinien być oparty na strachu. Danie dziecku klapsa, jest próbą wymuszenia jakiegoś pożądanego przez rodzica zachowania, a zatem jest to forma przemocy. Klaps to kara cielesna stosowana wobec dzieci a stosowanie przemocy wobec dzieci nie jest skuteczną metodą wychowawczą, jest przestępstwem.
Jeśli posiadasz informację, że ktoś z Twojego otoczenia doznaje przemocy, lub sam/a jej doznajesz – nie zasłaniaj ust milczeniem – zgłoś przemoc.
Dział Profilaktyki MOPS Wałbrzych, tel. 74 645 86 59/55 , 885 370 011


