“Bliżej siebie – bliżej rodziny”
Jeżeli borykasz się z podobnym problemem, czujesz, że nie panujesz nad złością, nie radzisz sobie z trudnymi emocjami, a Twoi bliscy cierpią z powodu Twojego zachowania – przyjdź do nas.
Dział Profilaktyki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zaprasza na indywidualne spotkania z psychologiem oraz zajęcia grupowe „Bliżej siebie – bliżej rodziny”.
Więcej informacji otrzymasz pod numerem telefonu: 74 645 86 55
W myśleniu społecznym pojawia się teza, że głównie alkohol i narkotyki są bezpośrednią przyczyną stosowanej przemocy. Środki, które bezpośrednio wpływają na świadomość istotnie mogą ułatwić eskalację zachowań przemocowych, ale za stosowaną przemoc odpowiedzialny jest zawsze sprawca przemocy, a substancje psychoaktywne mogą jedynie obniżać kontrolę poznawczą nad zachowaniem.
Aby zatrzymać przemoc, tak żeby nie eskalowała, należy to zrobić jak najszybciej, kiedy pojawią się pierwsze, niepokojące symptomy (np. niekontrolowane wybuchy złości). Wraz z upływem czasu przemoc narasta i ten proces sam z siebie się nie zakończy. Przerwanie przemocy prawie zawsze wymaga interwencji z zewnątrz (Policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, szkoły).
Praca z osobami stosującymi przemoc jest długim i trudnym procesem. Na początkowym etapie pracy najważniejsze jest przekazanie wiedzy na temat samego zjawiska przemocy. Wielu sprawców krzywdzenia osób bliskich nie uważa, że ich dotychczasowe zachowania mają charakter przemocowy. Sprawcy przemocy często uważają, że to nie oni są odpowiedzialni za stosowaną przemoc, to inne osoby sprowokowały ich do tego działania. Tłumaczą, że nie robią nic innego jak to, czego sami doświadczyli w swoim domu rodzinnym ( Mnie tak traktował ojciec, więc i ja tak traktuję swojego syna). Przerwanie nieprawidłowych wzorców wychowawczych, zmiana przekonań oraz wzięcie odpowiedzialności za swoje postępowanie są kluczowymi elementami w podjęciu pracy nad sobą.
Uświadomienie sobie konsekwencji swoich działań i zrozumienie, jak ich zachowanie wpływa na ofiary i otoczenie, jest pierwszym krokiem do zmiany. Pomoc i praca ze specjalistą uczy konstruktywnych sposobów zarządzania złością i frustracją. Sprawcy przemocy uczą się technik relaksacyjnych, asertywnej komunikacji oraz strategii radzenia sobie ze stresem. Pracują nad zmianą przekonań, zidentyfikowaniem i przekształceniem myśli prowadzących do agresywnych zachowań. Uczą się poprawnej komunikacji, kontroli trudnych emocji i reakcji na stresujące sytuacje aby budować i rozwijać zdrowsze, bardziej wspierające relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością.
Możliwe jest nauczenie zachowania asertywnego, które nie krzywdzi innych, na każdym etapie życia człowieka pod warunkiem, że ta osoba wyrazi na to zgodę i podejmie świadomą pracę nad zmianą.
Osoby stosujące przemoc mają szansę na zmianę myślenia oraz zachowania pod warunkiem, że uświadomią sobie, iż dotychczas stosowane przez nich zachowania agresywne lub przemocowe były raniące dla innych i nie chcą, aby ta sytuacja nadal miała miejsce.