Projekt “Aktywni Razem”
1 października 2017 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu rozpoczyna się realizacja projektu pod nazwą „Aktywni razem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość projektu wynosi 1 931 760,00 zł w tym kwota dofinansowania wynosi 1 631 760,00 zł.
Projekt kierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, tj. bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, w tym niepełnosprawnych, korzystających z pomocy społecznej, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Celem projektu jest przywrócenie jego uczestnikom zdolności do prawidłowego funkcjonowania w społeczności, zdolności do poszukiwania i podjęcia pracy poprzez zminimalizowanie barier utrudniających aktywizację społeczno – zawodową.
Projekt „Aktywni razem” obejmie 177 osób w 3 sześciomiesięcznych etapach po 59 osób:
Uczestnicy projektu w zależności od sytuacji i statusu, będą mogli wziąć udział w działaniach o charakterze społecznym, edukacyjnym, zawodowym i zdrowotnym, tj. skorzystać m.in. z następujących instrumentów:
-
pracy socjalnej, poradnictwa prawnego, poradnictwa psychologicznego, grup samopomocowych, warsztatów grupowych (trening umiejętności i kompetencji społecznych, warsztaty poprawy wizerunku – zajęcia z fryzjerem i wizażystą),
-
kursów i szkoleń, dostosowanych do swoich potrzeb, zakończonych certyfikatem,
-
poradnictwa doradcy ds. osób niepełnosprawnych, zajęć ruchowych dla osób niepełnosprawnych (yoga, rehabilitacja),
-
podjęcia nauki na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub policealnym. Uczestnicy otrzymają wtedy wsparcie w postaci zakupu podręczników, materiałów i przyborów szkolnych, opłaty wpisowej, przejazdów itp.
-
warsztatów z doradcą zawodowym i udziału w 3 miesięcznym płatnym stażu
-
udziału w Programie Aktywizacji i Integracji (PAI).
Udział w projekcie pozwoli jego uczestnikom nabyć nowych umiejętności i kompetencji społecznych i zawodowych, podnieść wykształcenie a w rezultacie zwiększyć aktywność społeczną poprzez zminimalizowanie barier utrudniających aktywizację. Podniesie poziom motywacji do podejmowania wysiłku na rzecz własnego rozwoju oraz samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane własnych decyzji i efektywności w działaniu.
Działania o charakterze zawodowym pozwolą uczestnikowi projektu nabyć nowych kwalifikacji, doświadczeń oraz umiejętności poruszania się na rynku pracy, poszerzyć horyzonty zawodowe, a także wzmocnić w drodze do zmiany swojej sytuacji życiowej. Efektem będzie podjęcie zatrudnienia i uniezależnienie się od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej.
Rekrutacja uczestników będzie prowadzona przez cały okres trwania projektu. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z pracownikami socjalnymi lub Biurem projektu w MOPS.