FELIETON [5]: KAMPANIA „DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”. DZIECIŃSTWO MOCY

Mamo… cierpię, gdy zabraniasz mi kontaktu z moim tatą…
Tato… cierpię, gdy źle mówisz o mojej mamie…
Mamo, jest mi niezręcznie gdy wymuszasz na mnie, abym nie kochała taty…
Tato, nie chcę wciąż odpowiadać na pytania: kogo kocham bardziej i kto jest moim ulubionym rodzicem.
Boję się, gdy mnie wciągacie w swoje konflikty, gdy staję się kartą przetargową. Wielu rzeczy nie rozumiem… Ale boję się bardzo. Często płaczę bez powodu...
Mamo, kiedy mnie izolujesz i nie pozwalasz widywać się z tatą – jest mi bardzo smutno i nie wiem czy mogę o tym mówić.
A Ty, Tato, kiedy nakłaniasz mnie do mówienia nieprawdy na temat mamy, ranisz moje małe serce i powodujesz zamęt w głowie. Przykro mi Mamo, gdy muszę ukrywać zabawki otrzymane od taty. I złoszczę się bardzo, gdy Ty Tato niszczysz moje zdjęcia na których jestem z mamą...
Boję się wszystkiego. Już nie wiem co jest dobre, a co złe. Kto jest dobry, a kto zły? Mama? Tato? Czy na odwrót? I myślę, że to wszystko moja wina.
Gdy rozmawiam za długo z tatą - to widzę smutną twarz mamy. A gdy uzmysławiam sobie, że większość czasu spędzam z mamą – to myślę, że wyrządzam krzywdę tacie.
Trudne to wszystko… Czasami mam wszystkiego dosyć. Chcę uciec. Schować się gdzieś głęboko. Zniknąć… Wtedy nie byłoby problemu. Nie byłoby mnie. Bo ja to problem...
Gdybyście mogli tylko zrozumieć, że kocham Was jednakowo mocno i potrzebuję jednakowo mocno. I Ciebie Mamo i Ciebie Tato. Nie każcie mi wybierać. To boli najbardziej.
Mam prawo mieć mamę i tatę.

Alienacja rodzicielska to dotkliwa forma przemocy psychicznej. Dziecko angażowane w konflikt swoich rodziców cierpi najbardziej. Cierpienie to może przejawiać się występującymi lękami, problemami z zachowaniem, nadpobudliwością, agresją. Syndrom dziecka alienowanego może objawiać się również pod postacią dolegliwości somatycznych, np. bólu głowy, brzucha, ciągłego zmęczenia, zaburzeń łaknienia, zaburzeń snu, niską wiarą w siebie, zaniżoną samooceną, nieumiejętnością nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji, stanami depresyjnymi, niechęcią życia…

Rodzicu! Kochaj. I pozwól kochać. Nie krzywdź. Jeśli jest Ci trudno – przyjdź po pomoc. Specjaliści Działu Profilaktyki czekają na Ciebie.

Autor:
Monika Wójtowicz
Pedagog Działu Profilaktyki

Przejdź do treści