Pomoc materialna dla uczniów
INFORMACJE DOTYCZĄCE STYPENDIUM I ZASIŁKU SZKOLNEGO
STYPENDIUM SZKOLNE
Zgodnie z:
- Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1327).
- Uchwałą Nr XXV/224/08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 maja 2008 r.
- Uchwałą Nr XIV/105/2011 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 21 czerwca 2011 r.
W celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia udzielana jest uczniom pomoc materialna.
Świadczeniami pomocy materialnej są:
- Stypendium szkolne.
- Zasiłek szkolny.
Komu przysługują świadczenia pomocy materialnej?
Świadczenia pomocy materialnej przysługują:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przysługują również uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Kto może otrzymać stypendium szkolne?
- Stypendium szkolne mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności z rodzin:
- w których występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba,
- wielodzietność lub brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- w których występuje alkoholizm lub narkomania,
- niepełnych lub w których wystąpiło zdarzenie losowe.
- Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600,00 zł, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej.
- Miesięczna wysokość dochodu, o której mowa w pkt 2, jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej, z tym że do dochodu nie wlicza się: stypendiów i zasiłków socjalnych, jednorazowych świadczeń socjalnych (zasiłek celowy), płaconych alimentów na rzecz innych osób, miesięcznego obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki odprowadzonej na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
W jakiej formie może być udzielane stypendium szkolne?
- Stypendium szkolne może być udzielane uczniom, w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
- Stypendium szkolne może być także udzielone uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych także w formie całkowitego lub pokryci a kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
- Stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli Prezydent Miasta uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa wyżej, nie jest możliwe lub niecelowe.
- Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.
W jakiej wysokości i na jak długo przyznawane jest stypendium?
- Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80%, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz na podstawie § 11 Uchwały XXV/224/08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 maja 2008 roku w sprawie ustalenia „Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Wałbrzych” (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 193, poz. 2177).
- Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych- na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
- Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym, że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych- osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
- Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem punktu 5.
- Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Co jest warunkiem ubiegania się o stypendium?
Warunkiem ubiegania się przez ucznia o przyznanie stypendium szkolnego jest:
- Złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
- Dołączenie do wniosku oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia.
- Dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń o uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego.
- Zamieszkanie na terenie Gminy Wałbrzych.
- Realizacja obowiązku szkolnego, nauki lub do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Trudna sytuacja materialna ucznia – miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie jest większa, niż kwota kryterium dochodowego w pomocy społecznej.
Przy składanych wnioskach wnioskodawcy przedstawiają informacje o wszystkich dochodach NETTO uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.
Termin składania wniosków.
Od 1 do 15 września, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych, do 15 października danego roku.
Dokumentowanie wydatków.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym jest udzielana na cele edukacyjne, dlatego też każda osoba otrzymująca taką pomoc ma obowiązek wykorzystać stypendium lub zasiłek szkolny zgodnie z jego przeznaczeniem. Wnioskodawca jest zobowiązany do dokumentowania i przedstawiania rachunków potwierdzających celowość wydatków na każdorazowe żądanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu ul. Kilińskiego 1.
ZASIŁEK SZKOLNY
Zgodnie z:
- Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1327).
- Uchwałą Nr XXV/224/08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 maja 2008 r.
- Uchwałą Nr XIV/105/2011 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 21 czerwca 2011 r.
Wniosek należy złożyć w terminie dwóch miesięcy od dnia wystąpienia okoliczności (zdarzenia) uzasadniającego złożenie wniosku:
- Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
- Zasiłek szkolny realizowany jest poprzez zwrot poniesionych na cele edukacyjne wydatków, po ich udokumentowaniu.
- Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wysokość zasiłku szkolnego ustala się w każdej sprawie indywidualnie kierując się rodzajem i skutkiem zdarzenia.
- Do wniosku o zasiłek szkolny należy dołączyć dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia będącego podstawą wnioskowania o zasiłek szkolny.
- Do wniosku nie należy załączać zaświadczeń o wysokości dochodów.
Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, a w szczególności:
- śmierci rodzica lub prawnego opiekuna;
- klęski żywiołowej;
- wydatków związanych z długotrwałą chorobą (ucznia, czy w rodzinie);
- innych, szczególnych okoliczności.
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawnieni są wszyscy uczniowie,
którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
- Mają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Wałbrzych.
- W rodzinie zaistniało w/w zdarzenie.
W zależności od zdarzenia do wniosku należy dołączyć:
- W przypadku śmierci rodzica- akt zgonu.
- W przypadku pożaru- zaświadczenie ze straży pożarnej (wskazujące na datę wystąpienia pożaru oraz wartość mienia).
- Inne dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego.
INFORMACJE DOTYCZĄCE STYPENDIUM I ZASIŁKU SZKOLNEGO
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Informujemy, że od dnia 1 września 2022 roku wnioski o przyznanie stypendium oraz zasiłku szkolnego należy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu przy ul. Henryka Sienkiewicza 6.
Postępowanie w sprawie złożonych wniosków będzie prowadzone w Biurze Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ul. Kopernika 2.