Zasady rozpatrywania wniosków
Załącznik do zarządzenia nr 13/2024
Dyrektora MOPS w Wałbrzychu
z dnia 20.03.2024 r.
Zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
I. Zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stosuje się do następujących zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych:
1) zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny;
2) dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego dla instytucji;
3) zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze;
4) likwidacja barier architektonicznych;
5) likwidacja barier w komunikowaniu się;
6) likwidacja barier technicznych;
7) uczestnictwo osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych;
8) sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych;
II. Przyjęte zasady stosuje się w zakresie nieuregulowanym w:
1) ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych;
2) rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
3) rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych;
III. Termin rozpatrywania wniosków.
Rozpatrywanie wniosków odbywa się po otrzymaniu przez Gminę Miejską Wałbrzych informacji z PFRON o wysokości przyznanych środków oraz po podjęciu przez Radę Miasta Wałbrzycha uchwały w sprawie określenia rodzajów zadań i wysokości środków PFRON przypadających według algorytmu w danym roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Gminie Miejskiej Wałbrzych.
IV. Przeciętne wynagrodzenie.
Ilekroć w dalszej części jest mowa o „przeciętnym wynagrodzeniu”, należy przez to rozumieć kwotę podawaną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w komunikatach w sprawie przeciętnego wynagrodzenia na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość dochodów oblicza się w oparciu o przepisy o świadczeniach rodzinnych, biorąc pod uwagę kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
V. Wyłączenie możliwości finansowania.
1) Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje, jeżeli Wnioskodawca ma zaległości wobec Funduszu oraz był, w ciągu trzech lat przed dniem złożenia wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie Wnioskodawcy.
2) Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu (w zadaniach, w których zawierana jest umowa).
3) Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
VI. Wnioski rozpatrywane są do wyczerpania limitu środków finansowych przeznaczonych na dany rok z uwzględnieniem poniższych zasad:
1. Dofinansowanie zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny.
1) Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności i jeśli ich miesięczny dochód na osobę nie przekracza odpowiednio kwot:
a) 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
b) 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
2) Dofinansowaniu podlegają sprzęty rehabilitacyjne, przy użyciu których osoba niepełnosprawna może prowadzić rehabilitację w warunkach domowych do wysokości 80% ich kosztu;
3) Celem zabezpieczenia potrzeb jak największej grupy osób niepełnosprawnych, Ośrodek może ustalić wysokość dofinansowania do indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego na poziomie niższym niż 80%, uwzględniając bieżące możliwości finansowe Ośrodka;
4) Maksymalna wysokość dofinansowania dla jednej osoby niepełnosprawnej w danym roku budżetowym wynosi 5 000 zł;
5) Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do tego samego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego raz na 3 lata.
6) Dofinansowanie nie obejmuje refundacji kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie;
7) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
8) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
9) Dofinansowaniem w ramach zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny ze środków PFRON nie mogą zostać objęte sprzęty medyczne (np. ssak medyczny, lampa Bioptron, SPEX - modułowy system do pozycjonowania pacjenta, elektrostymulator mięśni) lub służące do diagnozowania (np. stetoskop, ciśnieniomierz, pulsoksymetr), a także urządzenia relaksacyjne (np. fotel geriatryczny, dyfuzor do aromaterapii, wanna lub panel z hydromasażem).
2. Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego na wniosek osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
1) Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON składa się w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania;
2) Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 30 000,00 zł;
3) Dofinansowanie nie obejmuje refundacji kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.
4) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
5) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
3. Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
1) Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jeśli ich miesięczny dochód na osobę nie przekracza odpowiednio kwot:
a) 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
b) 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
2) Dofinansowaniem mogą być objęte tylko te przedmioty i środki pomocnicze, które zostały objęte dofinansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
3) Dofinansowanie nie przysługuje, gdy artykuły (przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze) zostały nabyte przez osobę zainteresowaną przed dniem uzyskania stosownego orzeczenia, czyli przed dniem uznania danej osoby za niepełnosprawną.
4) W przypadku niewystarczających środków finansowych na realizację zadania, w pierwszej kolejności realizowane będą wnioski z potwierdzonym zakupem przedmiotów oraz wnioski ze środkami i przedmiotami, które służą do codziennej higieny osobistej (tj. pieluchomajtki, cewniki i worki stomijne).
5) Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ustala się w wysokości:
a) w przypadku dofinansowania do zakupu aparatu słuchowego:
• do 1 500 zł do jednego aparatu słuchowego
b) w przypadku pozostałych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych:
• do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny NFZ ustalonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, jeżeli taki limit jest wymagany,
• do 150% limitu NFZ oraz wymaganego udziału własnego, jeżeli taki udział jest wymagany a cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
6) Za datę nabycia sprzętu uznaje się datę odbioru sprzętu potwierdzona na zlecenie NFZ.
7) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
8) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
4. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych
1) Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnością, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub uzyskały zgodę właściciela budynku, w którym stale zamieszkują na wykonanie prac związanych z likwidacją barier architektonicznych.
2) Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowane.
3) Wysokość dofinansowania ustala się na poziomie 95% zakwalifikowanych prac dla wnioskodawcy, nie więcej jednak niż do 30 000 zł,
4) Dofinansowaniem w ramach likwidacji barier architektonicznych ze środków Funduszu nie mogą być objęte:
a) żadne urządzenie montowane w częściach wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, typu windy i platformy schodowe,
b) mieszkania w stanie deweloperskim lub będące w trakcie prac wykończeniowych,
c) prace o charakterze remontowo - wykończeniowym, które nie wpływają na poprawę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej lecz stanowią o podniesieniu standardu pomieszczeń np.: wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
5) Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich składania oraz oceny merytorycznej, której dokonują pracownicy w oparciu o kartę oceny wniosku –załącznik 1 do zasad.
6) Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a Ośrodek na każdym etapie postępowania może wezwać Wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowej dokumentacji lub przeprowadzić wizję lokalną w miejscu realizacji zadania.
7) Wnioskodawcy, którzy otrzymają najwyższą ilość punktów w ocenie merytorycznej wniosku będą zakwalifikowani do otrzymania dofinansowania.
8) Jeżeli powyższa reguła nie doprowadzi do podjęcia decyzji w sprawie przyznania dofinansowania, decydować będzie kolejność złożenia wniosku.
9) MOPS nie ponosi odpowiedzialności z tytułu nie wykonania lub nienależytego wykonania prac wskazanych w umowie przez wykonawcę robót, a w szczególności z tytułu ich wad i powstałych w związku z tym szkód, opóźnień oraz wykonanie prac niezgodnie z wymogami określonymi w przepisach ustawy prawo budowlane. Wszystkie prace budowlane przeprowadzone przez wnioskodawcę winny być realizowane zgodnie z wymogami ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022. poz. 1225 z późn. zm.).
10) Do obowiązków Wnioskodawcy należy uzyskanie uzgodnień, opinii i pozwoleń wymaganych przepisami szczególnymi oraz pozwolenia na budowę, a także zapewnienie nadzoru inwestorskiego - w koniecznych przypadkach.
11) Koszty uzyskania: uzgodnień, opinii, pozwoleń oraz nadzoru inwestorskiego pokrywa Wnioskodawca.
12) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
13) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
5. Dofinansowanie likwidacji barier technicznych
1) Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.
2) Wydatki na dofinansowanie likwidacji barier technicznych winny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów.
3) Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowane.
4) Wysokość dofinansowania ustala się na poziomie 95% kosztu zakupu sprzętu służącego osobom z niepełnosprawnościami do likwidacji barier technicznych, nie więcej jednak niż do 30 000 zł,
5) Wysokość dofinansowania do roweru elektrycznego oraz roweru tandem ustala się na poziomie 95% kosztu zakupu, nie więcej jednak niż do 4 000 zł,
6) Wnioski rozpatrywane są według oceny merytorycznej w oparciu o kartę oceny merytorycznej wniosku – załącznik nr 3 do zasad oraz kolejności ich składania.
7) Dofinansowaniem w ramach likwidacji barier technicznych ze środków PFRON nie mogą zostać objęte sprzęty gospodarstwa domowego (AGD, RTV) oraz sprzęty wyposażenia mieszkań np. meble.
8) Dofinansowaniem w ramach likwidacji barier technicznych ze środków PFRON nie mogą zostać objęte żadne urządzenie montowane w częściach wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, typu windy i platformy schodowe.
9) Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a Ośrodek na każdym etapie postępowania może wezwać wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowej dokumentacji.
10) Sprzęt objęty dofinansowaniem winien cechować się indywidualnym przeznaczeniem oraz być urządzeniem specjalistycznym tj. wspomagającym samodzielne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej.
11) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
12) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
6. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się.
1) Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.
2) Wydatki na dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się winny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów.
3) Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowane.
4) Wysokość dofinansowania ustala się na poziomie:
a) Do 95% kosztu zakupu sprzętu elektronicznego typu: laptop lub komputer stacjonarny z monitorem lub tablet nie więcej jednak niż do 4 000 zł,
b) Do 95% kosztu zakupu programów specjalistycznych tj. programów logopedycznych, „oprogramowania Mówik” itp., nie więcej jednak niż do 6 000 zł,
c) Do 95% kosztu zakupu sprzętów specjalistycznych służących do komunikowania się np. PCEyeMini itp., nie więcej jednak niż do 10 000 zł.
d) Do 95% kosztu zakupu telefonu komórkowego nie więcej jednak niż 1 000 zł.
5) Dofinansowaniem w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się ze środków PFRON nie mogą być objęte urządzenia medyczne.
6) Wnioski rozpatrywane są według oceny merytorycznej w oparciu o kartę oceny merytorycznej wniosku – załącznik nr 2 do zasad oraz kolejności ich składania.
7) Każdy Wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a Ośrodek na każdym etapie postępowania może wezwać Wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowej dokumentacji.
8) Sprzęt objęty dofinansowaniem winien cechować się indywidualnym przeznaczeniem powinien wspomagać samodzielne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej.
9) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
10) W przypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
7. Dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym:
1) Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji zawodowej i społecznej połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.
2) Turnusu rehabilitacyjnego nie należy utożsamiać z leczeniem uzdrowiskowym tj. pobytem w sanatorium, częściowo refundowanym przez NFZ.
3) Turnusy rehabilitacyjne ze środków PFRON organizowane są wyłącznie na terenie kraju.
4) Czas trwania turnusów wynosi, co najmniej 14 dni.
5) Osoba niepełnosprawna, której przyznano dofinansowanie, dokonuje wyboru turnusu sama, biorąc pod uwagę wskazane w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcje lub schorzenia.
6) Krajowy informator o ośrodkach i organizatorach turnusów posiadających wpis do rejestrów wojewodów udostępniony jest na stronie internetowej http://empatia.mpips.gov.pl
7) Osoba niepełnosprawna skierowana na turnus rehabilitacyjny, którego program przewiduje zabiegi fizjoterapeutyczne, jest zobowiązana zabrać ze sobą na turnus aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia.
8) Dofinansowanie nie obejmuje refundacji kosztów turnusu rehabilitacyjnego poniesionych przed przyznaniem dofinansowania.
9) Dofinansowanie przekazywane jest bezpośrednio wybranemu organizatorowi, a nie wnioskodawcy.
10) Kwota przekazywanego dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
11) Z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego można skorzystać tylko raz w roku kalendarzowym. Przy czym, za datę uczestnictwa w turnusie uznaje się datę rozpoczęcia turnusu.
12) Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
13) Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do lat 16 albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności.
14) Ze względu na ograniczone środki finansowe dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym przyznawane jest w oparciu o następującą hierarchię uwzględniającą wiek, stopień niepełnosprawności i rok ostatniego dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym:
a) dzieci i młodzież w wieku do 16 lat oraz osoby w wieku do 24 lat uczące się i nie pracujące bez względu na stopień niepełnosprawności, które nie otrzymały dofinansowania w roku poprzednim,
b) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które nigdy nie otrzymały dofinansowania lub otrzymały ostatnie dofinansowanie nie później niż w 2012 roku,
c) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2013 roku,
d) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2014 roku,
e) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2015 roku,
f) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2016 roku,
g) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2017 roku,
h) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2018 roku,
i) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2019 roku,
j) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2020 roku,
k) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2021 roku,
l) dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które otrzymały ostatnie dofinansowanie w 2022 roku,
m) w przypadku nie wykorzystania środków finansowych przez osoby wymienione w pkt. a) – l) pozostałe osoby niepełnosprawne, które otrzymały dofinansowanie w 2023 roku.
14) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu dysponuje środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, których podział na poszczególne zadania z zakresu rehabilitacji społecznej został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Wałbrzycha.
15) W rzypadku ograniczonych środków finansowych na realizację zadania Ośrodek może przyjąć hierarchię dotyczącą przyznawania dofinansowania biorąc pod uwagę kolejność złożenia wniosku, przy czym wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych.
16) Wysokość dofinansowania wynosi:
a) 30% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do lat 16 oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
b) 27% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
c) 25% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
d) 20% przeciętnego wynagrodzenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej.
8. Dofinansowanie do sportu, kultury, rekreacji i turystyki.
1) O dofinansowanie ze środków Funduszu organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą się ubiegać osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli spełniają warunki określone w § 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2015, poz. 926).
2) Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
3) Wydatki na dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych winny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów.
4) Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
5) Wysokość dofinansowania wynosi do 60% zakwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 10 000 zł dla jednej osoby prawnej lub jednej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.
6) Dofinansowanie do przedsięwzięcia realizowanego poza Gminą Wałbrzych może objąć nie więcej niż 5 dni kalendarzowych.
7) Jeżeli wnioskodawca jest zakładem pracy chronionej lub podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2021, poz. 162 z późn. zm.) i w ciągu bieżącego roku kalendarzowego oraz dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych nie otrzymał pomocy de minimis, dołącza do wniosku stosowne oświadczenie potwierdzające brak uzyskania takiej pomocy.