Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Na plakacie przedstawione jest siedem różnej wielkości kół, w których wpisane są zdania. Od góry – największe koło pomarańczowe, tekst:”Depresja to problem zdrowotny oraz społeczny. Depresja jest chorobą, która dotyka rocznie ponad 70.000 osób”; Drugie koło, kolor pomarańczowy, tekst: „Rozumiesz depresje, równa się pomagasz”; Trzecie koło, szare, tekst: ” Zwróć uwagę na:- obniżenie nastroju, brak energii, kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją, lęk, wycofanie.”; Czwarte koło, pomarańczowe, tekst: „Ciało także Choruje. Do objawów fizycznych należą: bóle głowy, nudności, bóle kostno/stawowe, bóle w klatce piersiowe”; Piąte koło, szare, tekst:”Osoba chorująca ma: myśli negatywnie o teraźniejszości oraz przyszłości”; Szóste koło, szare, tekst: ”Nie Bój się poprosić o pomoc! Idź do lekarza rodzinnego (lub)psychiatry lub skorzystaj z pomocy psychologa”; Siódme koło, pomarańczowe, tekst: ”Pamiętaj o profilaktyce: zadbaj o zdrowy sen, właściwe odżywianie, wsparcie społeczne, wsparcie terapeutyczne”. Wszystkie koła są na białym tle. Pomiędzy kołami są ciemno szare i czarne szarfy z białymi punktami.

Depresja jest chorobą, która dotyka na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 proc. wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Depresja jest najczęściej diagnozowana w wieku 20-40 lat. (Źródło: WHO). Cierpią na nią również dzieci jak i seniorzy. Choroba może dotknąć zarówno osoby dobrze funkcjonujące jak i nieporadne życiowo. Podłożem zaburzeń afektywnych mogą być: choroby somatyczne, trudne sytuacje społeczne, rodzinne, przeżyta trauma lub kryzys. Depresja musi być leczona! W procesie leczenie ważne są również działania terapeutyczne oraz profilaktyczne.

Jeśli masz pytania, chcesz dowiedzieć się więcej, obawiasz się o swojego bliskiego, chciałbyś otrzymać pomoc lub po prostu potrzebujesz porozmawiać. Nie czekaj!

Zadzwoń do Działu Profilaktyki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
Nasi specjaliści czekają pod nr tel. (74) 645 86 55, (74) 66 49 471.

Skip to content