„Tutaj jest wszystko”

19 stycznia dzieci z Zespołu Placówek Wsparcia Dziennego miały okazję obejrzeć spektakl zatytułowany „Tutaj jest wszystko” w Tatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Bohaterem spektaklu, wg „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera, jest obdarzony niezwykłą wyobraźnią 9-letni Thomas. Chłopiec widzi rzeczy, których inni zdają się nie dostrzegać. Ma jedno marzenie: kiedy dorośnie, chce być szczęśliwy… Rodzina Thomasa tylko na pozór jest całkiem zwyczajna.
W domu chłopca skrywana jest pewna tajemnica. Z jej powodu kwiaty odchylają głowy w stronę szyb, a anioły zasłaniają oczy. Wszystko, co widzi Thomas, zostaje przez niego opisane w pamiętniku. To „Książka wszystkich rzeczy”, dzięki której chłopiec przestaje się bać…

Temat przewodni dotyczył przejmującego problemu przemocy domowej, który został dzieciom przedstawiony w zrozumiały dla nich sposób.

Po obejrzeniu spektaklu dzieci wraz z opiekunami i rodzicami uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez pedagoga, podczas których zostali zaproszeni na scenę, aby tam odbyć podróż między sferą lęku i strachu a krainą gdzie czuli się najbezpieczniej. Następnie w grupach wypisaliśmy lęki i strachy poszczególnych postaci spektaklu oraz- co ważne- to w jaki sposób sobie z nimi radzili.

Spektakl i warsztaty pokazały dzieciom sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i społecznych, których niestety często są uczestnikami lub nawet ofiarami. Dzięki temu zrozumiały, że każdy problem można rozwiązać. Uświadomiły sobie, że można pozbyć się lęku i być szczęśliwym- jak pragnął tego Thomas. Należy zwrócić się do osoby zaufanej: przyjaciela, pedagoga lub instytucji, która pomoże nam w trudnej sytuacji.

Skip to content