I Festiwal Uzależnieni Od Życia – podsumowanie

Nigdy nie jest za późno, by zacząć od początku” – takimi słowami Jerzego Górskiego zakończyliśmy Festiwal „Uzależnieni od życia”.

To była I edycja dwudniowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 25-26.09.2023 r. w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – strategicznego partnera imprezy. Organizatorem festiwalu był Dział Profilaktyki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Spotkanie miało niezwykle ważny cel społeczny – profilaktykę związaną z problemami alkoholowymi oraz z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Zależało nam na pokazaniu i wyostrzeniu tego, co w życiu pozytywne, przedstawienie mieszkańcom Wałbrzycha sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W pierwszym dniu Festiwalu odbyły się wykłady i wystąpienia osób, które zawodowo zajmują się zdrowiem i profilaktyką pozytywną (wskazywali m.in. skuteczne narzędzia dbania o zdrowie psychiczne, kierunek „dobre życie”, pracę z życzliwością, wyrażanie wdzięczności, zdrowe nawyki żywieniowe, jak delektować się trzeźwym życiem). Ponadto 3 osoby opowiedziały o tym, jak wyszły z kryzysu, co im pomogło w chorobie czy problemie. Zaprosiliśmy również uczestników do obejrzenia krótkiego spektaklu grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu – prezentując sztukę „Daisy”, uczniowie pokazali jak ważna jest pasja w życiu człowieka. Pasja pozwala cieszyć się życiem zamiast uzależniać od używek oraz zapobiega złym zachowaniom.

Uczestnicy Festiwalu wysłuchali także ciekawych wystąpień osób biorących udział w panelu dyskusyjnym pn.: „Jak pokochać życie, aby żyć zdrowiej, lepiej i pełniej?”. Zaproszeni goście otrzymali zadanie specjalne na zakończenie rozmowy. Zostali poproszeni o dokończenie następującego zdania: „By zdrowiej i piękniej żyć …”.
Oto ich odpowiedzi:
BY ZDROWIEJ I PIĘKNIEJ ŻYĆ…
… trzeba uwierzyć, że można!
… radością należy się roztyć!
… warto uważnym być!
… dobrze wdzięczność ćwiczyć!
… trzeba BYĆ!

Drugi dzień Festiwalu był poświęcony zajęciom praktycznym, warsztatom, grom i zabawom. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość malować z mistrzami, tworzyć kompozycje z kwiatów, zatańczyć przy rytmach muzyki latynoskiej, wziąć udział w kursie pierwszej pomocy czy warsztatach żywieniowych, zrelaksować się podczas warsztatów oddechowych, jogi czy koncertu mis i gongów.

To tylko namiastka atrakcji, które stanowiły ofertę tegorocznej edycji Festiwalu „Uzależnionych od życia”.

Dwudniowe radosne wydarzenie zostało podsumowane wystąpieniem motywacyjnym gościa specjalnego – Jerzego Górskiego. Pan Jerzy jest mistrzem świata w podwójnym Ironmanie z 1990 roku oraz bohaterem książki i filmu „Najlepszy”. Hasłem jego wystąpienia stały się słowa: „Nigdy nie jest za późno, by zacząć od początku”. Mężczyzna opowiedział o tym, jak słabość zamienić w wielką siłę, jego historia i doświadczenie udowodniły, że do szczęścia potrzebne są cele, że nie ma rzeczy niemożliwych, ponieważ ogranicza nas jedynie brak wiary w siebie. I właśnie do tej wiary w siebie chcieliśmy zachęcić uczestników wydarzenia, porozmawiać z nimi o pokonywaniu słabości, o tym jak bardzo uzdrawiająca jest dla człowieka aktywność fizyczna, pasje, zainteresowania.

Wydarzenie było bezpłatne, udział w nim wzięło niemal pięćset osób. Pierwszego dnia, podczas wykładów i wystąpień, uczestnicy Festiwalu wypełnili aulę Akademii. W większości byli to młodzi ludzie, uczniowie szkół średnich. W warsztatach natomiast udział brały już całe rodziny, seniorzy, dorośli. Festiwal pokazał, że mieszkańcy Wałbrzycha pragną radosnych i pełnych pozytywnej energii wydarzeń. W organizację Festiwalu włączyło się niemal trzydziestu partnerów kochających i celebrujących życie – były to m.in. miejskie instytucje, firmy prywatne, stowarzyszenia czy fundacje. Partnerem Głównym imprezy była Fundacja „Polska Fala”.

Echa nie milkną po I edycji Festiwalu, a my już planujemy kolejną.

 

Poniżej krótkie relacje video z wydarzenia oraz informacje, które pojawiły się w lokalnych mediach.

Relacja z pierwszego dnia Festiwalu

Relacja z drugiego dnia festiwalu

Studio Dziennik Wałbrzych

Skip to content