Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Co za różnica? Ty.

Bądź różnicą w życiu samotnych seniorów – dołącz do wolontariatu w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich

Aż 73% polskich 80-latków w Polsce żyje samotnie, a problem izolacji dotyka ponad połowę z nich. To smutne wnioski z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które
w czerwcu uruchomiło kampanię społeczną “Co za różnica?” mającą na celu zwrócenie uwagi na ten problem.Celem kampanii było zwrócenie uwagi na wartość, jaką ma dla seniorów kontakt z życzliwymi ludźmi i zachęcić do udziału w wolontariacie towarzyszącym w ramach Programu „Obecność”.

Problem samotności seniorów w Polsce

Badanie „Samotność wśród osób 80+” przeprowadzone przez Stowarzyszenie w 2023 r., pokazało, że coraz więcej osób starszych czuje się odizolowanych i wykluczonych z życia społecznego. Osoby w tym wieku są najbardziej narażone na samotność i mają najmniej możliwości, aby jej przeciwdziałać. Wdowy i wdowcy stanowią 60% tej grupy, 58% 80-latków mieszka samotnie, a 26% często lub stale odczuwa osamotnienie. Spośród osób osamotnionych aż 13% nigdy nie wychodzi z domu. Skala problemu samotności jest o wiele większa, niż dotychczas sądzono. Samotność ma negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego seniorów, prowadząc do depresji, lęku, a nawet chorób somatycznych. Co więcej, aż 32% osamotnionych seniorów ma poczucie bycia niepotrzebnym. Brak osoby do rozmowy, poczucia wspólnoty i bycia dla kogoś ważnym przyczyniają się do izolacji osób starszych ze społeczeństwa. Samotność przyczynia się również do ogromnego stresu, który negatywnie wpływa na cały organizm. To bardzo złożony problem, który pogłębia się zwłaszcza w święta, kiedy seniorzy są pozbawieni nawet tych minimalnych kontaktów z ludźmi, które mają na co dzień jak np. wyjście do sklepu.

Co za różnica? TY!

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca mieszkańców Wałbrzycha do dołączenia do wolontariatu w ramach Programu „Obecność”. Wolontariusze odgrywają ogromną rolę w codzienności seniorów. Ich wizyty dają im nie tylko towarzystwo i możliwość rozmowy, ale również wsparcie emocjonalne, które jest niezwykle ważne dla poprawy samopoczucia – uśmiechu, poczucia ulgi, bycia zauważonym. Wolontariusze biorący udział w Programie odwiedzają osoby starsze, aby wspólnie spędzać czas – na rozmowie przy kawie, herbacie, spacerze, słuchaniu muzyki, wyjściu do kina czy teatru, dzieleniu się pasjami, ponieważ nawet mały gest życzliwości ma ogromne znaczenie dla samotnej osoby.

Aktualnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zrzesza ponad 700 par seniorów i wolontariuszy.
W województwie dolnośląskim mbU działa od 2019 r. Początkowo tylko we Wrocławiu, od niedawna także w Wałbrzychu. Więcej informacji:
https://www.malibracia.org.pl/

Seniorko! Seniorze!

Czujesz się samotny? Brakuje Ci rozmowy z drugim człowiekiem? Chcesz, by odwiedzał Cie regularnie wolontariusz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich?

Zadzwoń do nas i zapytaj o udział w Programie TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ

Tel.: 600 615 110 od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00.

Skip to content