Obchody z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”, spotkanie otwarte ze znakomitą aktorką i ambasadorką Dobrej Woli UNICEFF w Polsce, akcje promocyjne na ulicach miasta i w miejskich autobusach, piknik rodzinny, gra terenowa, zabawa i konkursy – tak pracownicy wałbrzyskiego MOPS i rodziny zastępcze świętowali Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to niezwykle ważne święto dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Pracownicy ośrodka każdego roku planują w wyjątkowy sposób podziękować rodzinom zastępczym za ich codzienną pracę, ogromną troskę oraz chęć pomocy swoim podopiecznym.

– W Wałbrzychu mamy niemal 300 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, w których przebywa pół tysiąca dzieci – mówi Magdalena Stefańska, dyrektor wałbrzyskiego MOPS. – To są niezwykli ludzie, którzy codziennie ratują dziecięce światy i ich marzenia. Dla nas są Bohaterami, choć nie lubią, kiedy tak ich nazywamy – dodaje.

To święto jest doskonałą okazją również do tego, by przypomnieć mieszkańcom o niezwykle ważnej idei rodzicielstwa zastępczego i o tym, że nieustannie potrzebne są nowe rodziny zastępcze. W tym roku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizowali kilkudniowe obchody z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Gościem specjalnym pierwszego dnia była znana aktorka filmowa i teatralna – Magdalena Różczka, która spotkała się z mieszkańcami Wałbrzycha w Teatrze Lalki i Aktora, aby porozmawiać o rodzicielstwie zastępczym. Magdalena Różczka należy do grona Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF w Polsce działających na rzecz pomocy dzieciom, jest niezwykle zaangażowana w działalność społeczną i charytatywną. Ponadto jest prezeską Fundacji UKOCHANI wspierającej rodzicielstwo zastępcze.

– Czuję się głosem dzieci, które wołają o pomoc, a ich wołania nie słychać – podkreśla. – Jest wielka potrzeba w tym kraju, że dzieci potrzebują pomocy i my dorośli musimy poczuć współodpowiedzialność za to, żeby nie działa im się krzywda.

Aktorka spotkała się także z wałbrzyskimi rodzinami zastępczymi i przekazała im wyjątkowe upominki – książki „Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”, przedstawiające historie dziewczynki, która odnalazła szczęście w rodzinnym domu dziecka.

– Nie każdy czuje się gotowy do takiego zadania, to jest bardzo trudna decyzja – podkreśla aktorka. – Najlepiej w takich momentach zadzwonić do fundacji, chociażby do mojej, czy do wałbrzyskiego MOPS, gdzie można zapytać jak zacząć, jak pomóc rodzinom zastępczym, jakie mają potrzeby. – Dziękuję Wam, że robicie coś tak trudnego i pięknego każdego dnia.

W ramach obchodów rodziny zastępcze zostały zaproszone do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektakl „Ania Zielonego Wzgórza” oraz na rodzinny piknik z wieloma atrakcjami (m.in. grą terenową, zajęciami zumby, jazdą konno, konkursami i zabawami z nagrodami). Od 1 czerwca mają także możliwość skorzystania ze specjalnego programu Wałbrzyskiej Karty Rodziny Zastępczej. To dodatkowe bonusy i upusty oferowane przez miejskie instytucje, muzea, teatry czy kluby sportowe.

Pracownicy wałbrzyskiego ośrodka zorganizowali także dni otwarte i spotkania z mieszkańcami w galerii handlowej, teatrze oraz w największych dzielnicach Wałbrzycha.

– Nie możemy zapominać o tym, że w wałbrzyskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal 140 dzieci czeka na pomoc i nowy dom – mówi dyrektorka MOPS. – Zapraszamy każdego do rozmowy, jesteśmy na festynach, na imprezach sportowych, pracowników Działu Pieczy Zastępczej w zielonych koszulkach widać niemal wszędzie. To są sympatyczne osoby, które doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania. A co najważniejsze – podpowiedzą, jak można pomóc tym, którzy codziennie ratują małe dziecięce światy.

Więcej informacji o rodzicielstwie zastępczym oraz programie Wałbrzyskiej Karty Rodziny Zastępczej znajdą Państwo na stronie internetowej wałbrzyskiego MOPS (link: https://mops.walbrzych.pl/pl/piecza-zastepcza/) lub pod numerem telefonu: 74 664 08 47.

Kampania społeczna „Dołącz do nas – zostań rodziną zastępczą” została dofinansowana ze środków Fundacji EY.

 

Skip to content