DRUGI CZŁOWIEK ZMIENIA WSZYSTKO

Ponad 400 tysięcy osób w wieku 80+ w Polsce zmaga się z osamotnieniem – jest to więcej, niż liczba mieszkańców tak dużych miast, jak Szczecin czy Lublin. Kim są? Z czym mierzą się na co dzień? Stowarzyszenia mali bracia Ubogich (mbU) publikuje raport z badania “Samotność wśród osób 80+”:

Samotność jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów, która dotyka szczególnie osoby starsze  –  to seniorom najczęściej brakuje bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby
i niepełnosprawność.

Aż 26% osób starszych jest osamotnionych, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu – wskazuje najnowsze badanie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. 61% osób starszych, które mierzą się z samotnością, mówi, że czują się nieważne, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać.

Drugi człowiek zmienia wszystko – to motto jubileuszowego roku Stowarzyszenia. Już od 20 lat wolontariusze mbU przełamują rutynę samotności osób starszych.

Raport do pobrania na stronie www.malibracia.org.pl/20lat

Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ

Program OBECNOŚĆ to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach osamotnionych seniorów.

W Programie biorą udział setki wolontariuszy, którzy każdego dnia dają podopiecznym Stowarzyszenia mali bracia Ubogich oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Do udziału w Programie Stowarzyszenie rekrutuje wolontariuszy. Każdy z nich jest przydzielony do jednego podopiecznego, którego regularnie odwiedza. W ten sposób tworzą się więzi, bliskie relacje, a nawet międzypokoleniowe przyjaźnie na wiele lat.

Wolontariusze odwiedzają podopiecznych regularnie, min. raz w tygodniu na min. 2 godziny.

Wizyty upływają na rozmowach, wspólnym słuchaniu muzyki lub wspólnym wyjściu na spacer – czyli odwiedziny wyglądają tak, jak zwykle wyglądają odwiedziny przyjaciół lub spotkania towarzyskie. Wolontariusz może seniorowi czytać, mogą wspólnie realizować pasje czy zainteresowania, dzielić się nimi, zachęcać do poznawania siebie nawzajem. Celem odwiedzin nie jest wykonywanie czynności usługowych, typu zakupy, sprzątanie itp.

Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jest członkiem Międzynarodowej Federacji mali bracia Ubogich – International Federation of the little brothers of the Poor. W Polsce działa od 20 lat, obecnie w 12 miastach: Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Świdniku, Gnieźnie, Pruszkowie, Tarnowie, Legionowie i Wałbrzychu.

Jesteś zainteresowany wolontariatem:
https://www.malibracia.org.pl/wolontariat/jak-zostac-wolontariuszem/

Znasz osobę starszą, która chciałaby skorzystać z takiego wsparcia

Zadzwoń lub napisz do koordynatorki:
Agnieszka Cymerkiewicz, tel. 660 236 976, e-mail: walbrzych@malibracia.org.pl.

Więcej informacji o nas:
https://www.malibracia.org.pl/
https://www.youtube.com/@StowarzyszeniembU
https://www.facebook.com/malibracia/videos/

Bo tylko razem możemy walczyć z samotnością.

 

Drugi człowiek zmiena wszystko, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, przyjaciele osób starszych, 20 lat
Skip to content